Assembly Nedir ?

Okey oyna

Master

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
11 May 2022
161
3
18

Assembly Nedir ?

Bir bilgisayarda tüm işlemleri işlemci gerçekleştirir ve işlemcinin de, makine dili denen kendine has bir dili vardır. İşlemci yalnızca bu dili anlar ve bu dili kullanarak anlaşırsınız. Bu dilin okunaklığı ve yazılışı diğer dillere nazaran daha karışık olduğu için insan dillerine yakın diller geliştirimiştir. Javascript, Python, Php gibi diller sayesinde daha anlaşılır ve kolay şekilde kodlarımızı yazarız bu dillerde. Yazdıklarımızı arkaplanda işlemci diline yani Assembly diline çevirir. Assembly düşük seviyeli bir programlama dilidir.

Assembly Dilinin Avantajları ve Dezavantajları :

1.Avantajları :

Bilgisayar donanımı üzerinde daha iyi bir denetim sağlar. İşlemcinizin gücünü en iyi şekilde ortaya koyabilecek tek programlama dilidir.
Küçük boyutlu bellekte az yer kaplayan programlar yazılabilir. Virüslerin yazımında kullanılırlar. Makine diline çok yakın olduğu için kapladıkları alanlar çok düşüktür.
Yazılan programlar daha hızlı çalışır. Çok hızlı çalıştıkları için işletim sistemlerinde kernel ve donanım sürücülerinin programlanmasında, hız gerektiren kritik uygulamalarda kullanılmaktadır. Herhangi bir programlama dili altında, o dilin kodları arasında kullanılabilir. İyi öğrenildiğinde diğer dillerde karşılaşılan büyük problemlerin assembly ile basit çözümleri olduğu görülür.

2.Dezavantajları :
Assembly dilinde program yazmak için mikroişlemci iç yapısının iyi bilinmesi gerekir. Assembly dili mikroişlemci tipine göre değişir. Bir mikroişlemci için yazılan bir program başka bir
mikro işlemcide çalışmayabilir yani program taşınabilir değildir yazılan bir kod başka bir bilgisayarda çalışmayabilir. Assembly dilinde program yazmak yüksek seviyeli dillere göre daha zor ve zaman alıcıdır. Öğrenmesi, yazması ve okuması diğer dillere göre daha karmaşık ve zordur. Kullanım alanları diğer dillere göre daha azdır.

Assembly Nerelerde Kullanılır :

  • Az yer kapladığından dolayı çok az hafızaya sahip mikroişlemcilerde kullanılabilir.
  • Çok küçük gömülü sistemlerde kullanılabilir.
  • Performans odaklı bir proje ise Assembly dili kullanılabilir.
  • Eğer donanım üzerinde yüksek-seviye dil üzerinden görülemeyen bir problem ortaya çıkmıssa kullanılabilir. Okunabilir.
  • Şuan günümüzde sadece Assembly üzerinden program yazan bir iş dalı neredeyse yok ancak bilgisayarın arkada nasıl çalıştığını anlamak,bilgisayara bire bir müdahelede bulunmak için öğrenilen ve öğretilen bir dil.
 
Üst