Neler yeni

Hoşgeldiniz ! Wmaster Forum | Dünyan'ın En iyi Webmaster Paylaşım Platformu

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, o halde ne bekliyorsunuz?
xentr_blue_bg_color
xentr_red_bg_color
xentr_green_bg_color
xentr_orange_bg_color
xentr_voilet_bg_color
xentr_slate_bg_color
xentr_dark_bg_color

Webmaster Bilgisi

Okey oyna

Master

Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
11 May 2022
119
2
18

Webmaster Olmak için Gerekenler​

Webmaster dünyasına adım atmak ve bir internet uzmanı olmak için gerekenler tamamen hayal gücünüzle sınırlı. Yine de bu dünyaya adım atmadan önce Webmaster’ların en çok hangi alanlarda servis verdiğini bilmek ve bunlardan yeteneğinize uygun olanını seçmek işinizi kolaylaştıracaktır.
Unutmayın ki, gerçek bir web uzmanı olmak seçeceğiniz alana göre bir kaç yıl veya çok daha fazlasına mal olabilir. İnternette her iş kendi içinde bölümlere ve kısımlara ayrılır. Bunların herhangi birinde tecrübe edinip, tanınan saygın bir Webmaster olmak sandığınızdan daha güç olabilir.

1- İnternet siteleri​

Webmaster olmanın ilk ve en önemli adımı internet sitelerinin çalışma mekanizmasını anlamak ve çözmekten geçer. Başlangıçta kendinize ait bir kişisel site veya blog açarak webmaster dünyasına adım atabilirsiniz. Bugün birçok webmaster kendi internet sitelerinin bakımı, içeriği, altyapısı ve sunucusuyla ilgileniyor. Reklam ve satış ortaklığı gibi farklı modellerini kullanarak gelir elde ediyor.

2- Hosting ve sunucu bakımı​

İnternet siteleri ve web uygulamalarının çekirdeği hosting ve sunuculardır. Bazı Webmaster’lar sunucu ve barındırma alanlarında kendini yetiştirir. Böylece sunucu kurulumu, bakımı ve yedekleme gibi işlemlere hakim olan Webmaster’lar kendi siteleri veya başkalarının siteleri için güvenli barındırma çözümleri sunabilirler.

3- İçerik üretimi

Webmaster’lar kendi internet siteleri için içerik ürettikleri gibi diğer Webmaster’ların internet siteleri için de içerik üretebilirler. Bu sayede ekstradan gelir elde edebilir ve yeteneklerini internet dünyasında farklı bir hizmet şeklinde sunabilirler.

4- Programlama

Eskiden olduğu gibi artık tüm Webmaster’lar herhangi bir programlama dilini bilmiyor. CMS ve diğer hazır sistemler sayesinde Webmaster’lar programlama öğrenmelerine gerek kalmadan kendi internet siteleri ve web uygulamalarını yapılandırabiliyor. Bu sistemler üzerinde değişiklikler yapmak gerektiğinde ise programlama bilen Webmaster’lar öne çıkıyor. Web ve mobil dünyada geçerli programlama dillerini öğrenerek web dünyasında kalifiye bir uzman olabilirsiniz.

5- Web & Grafik tasarımı

Nasıl ki herkes her mesleği yapamıyorsa, herkes web tasarım ve grafik tasarım işlerini yapamaz. Bu durumda sektöre bolca web tasarımı ve grafik tasarımı kollarında hizmet verecek olan Webmaster’lar gerekiyor. Eğer görsel yeteneğiniz varsa web tasarım veya grafik tasarım alanından işe başlayabilirsiniz.

6- Pazarlama & SEO

Bazı Webmaster’lar internet dünyasındaki bu yarışta farklı uzmanlıklarını konuştururlar. Bunlar dijital pazarlamacılar ve SEO danışmanlarıdır. Her ikisinin de ortak amacı hazırlanan bir web sitesi veya uygulamayı daha çok ziyaretçiye kavuşturmaktır. Pazarlama ve SEO alanında uzmanlaşmak ise teoride kolay pratikte zordur.

7- Bunun dışındaki alanlar​

WMaster forumlarına biraz göz atarsanız, bunun dışında alanlarda da hizmet veren birçok Webmaster’ın olduğunu görebilirsiniz. İhtiyacınız olan biraz yetenek veya bu yeteneği kazanabileceğinize inancınızın olması. Hiç şüpheniz olmasın, bu zorlu yolculukta WMaster.Web.Tr Aracı çeşitli servisleriyle birlikte yanınızda olacaktır...
 
Benzer konular Forum Tarih
M Yeni Başlayanlar 0 129

Benzer konular

Üst Alt